2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için “Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği” tarafından başlatılan kampanyaya Rizeliler “Otizmi Anla Yeter” yazılı  tişörtleri giyerek mesaj verdi.
2 Nisan Otizm farkındalık gününe Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkan Yardımcısı Sultan Yılmaz, Rize Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İdris ALTUNTAŞ ,Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, Kurum Kuruluş Müdürleri, Dernek Başkanı Resul Usta ve Rizeliler katıldı.

 Tuzcuoğlu Memişağa parkında başlayan etkinlik, Tulum ve Protokol eşliğinde yürüyüşle Sahil parkında bulunan, Rize Belediyesi girişimciliği, Çaykur Genel Müdürlüğü'nün izniyle Otistik çocukların eğitimi için yeniden dizayn edilen Hobi Atölyesinde Otizmli çocukların yaptıkları çalışmalar sergilendi.
Kurdela kesiminin ardından Rize valisi Erdoğan Bektaş Yaptığı konuşmada; “Geçmişte bu gibi engelli çocukları olan Aileler engelli çocuklarını gözlerden uzak tutup gizlemeye çalışırdı. Günümüzde ise gördüğünüz gibi şehrin en önemli caddesini trafiğe kapatıp yürüyüş yapacak kadar kendilerinin var olduklarını fark edilmesini sağlamaya dönük çalışmalarını sürdürülebilecek bir ortama kavuştuk çok şükür. Engellilerimize Devlet olarak millet olarak sahip çıkıyoruz. Ailelerinin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Rizede de bunun bugün olduğu gibi örneğini görüyoruz. Sevgiyle açılışını yaptığımız bu farkındalığa katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Her zaman yanlarında ve yakınlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.
Dernek Başkanı Resul Usta, tüm katılımcılara teşekkür edip,”Bu kutsal görev ve sorumluluğumuzu yerine getirme adına, 2009 yılın da  Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneğimizi kurduk.

 Dernek olarak, Otizmli ailelere ulaşmak onları Otizm konusunda bilinçlendirmek,  destek olmak ve yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun paylaşarak hafifletmek adına çalışmalar yapmaktayız.

 Amacımız; tek bir üst çatı altında hep birlikte otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin eğitim, sağlık, sosyal yaşam vb. pek çok konuda ihtiyaçlarının karşılanması, eksikliklerinin giderilmesidir” diye konuştu.

 Program, Çocuklar ve Ailelerinin Tulum eşliğinde Horon oynayarak, Çaykur Genel Müdürlüğünün Çay İkramı ve Rize Belediyesinin Yemek ikramları ile sona erdirildi. 


Sonraki Sayfa: Evde Bakım Hizmeti Veren Bakıcılarımıza Eğitim Verildi

Önceki Sayfa : ASDEP Başvurusu