Otizmde Farkındalık

   Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireylere yönelik ulusal eylem planı doğrultusunda  Rize ilinde yapılacak çalışmaları planlama amacıyla toplantı yapıldı.
    Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü başkanlığında yapılan toplantıya ilgili kurumların temsilcileri katıldı.
ASP İl Müdürü İdris ALTUNTAŞ ; “Otizm bireylerin tanılama aşamasından istihdamına kadar yaşanan sürecin , toplumsal farkındalığın sağlanmasının  ve aile eğitimi desteğinin ilgili kurumların koordinasyonu ve işbirliği ile yürütülmesinin önemli olduğuna” değinerek ulusal eylem planında belirlenen yedi eksende belirlenen başlıklara değinildi. Toplantıya katılan kurum temsilcileri ile tek tek irdelenen konular  hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
   Toplantıya katılanların müşterek kararıyla  ilgili kurumları bilgilendirme  , bilinçlendirme  çalışmalarında bulunma  ,
Aileleri bilgilendirme ; OSB (Otizm Spektrum Bozukluğu) ‘li bireylerin sayılarını , istatistik bilgilerini edinmek ve envanter oluşturmak ,
Aile hekimlerinin ; ebe ve hemşirelerin  OSB (Otizm Spektrum Bozukluğu) konusunda bilgilendirmenin yapılması ,
Psikiyatri ve Nöroloji ;  uzmanlarının özel eğitimciler tarafından bilinçlendirmesinin yapılması hususunda kararlar alındı.
   Toplantıda Otizm Derneği Başkanı Resul USTA tarafından  , Rize’de  Otizmli bireylere yönelik yapılması planlanan  projeler üzerinde duruldu.
      Toplantı kurum temsilcilerinin görüş ve önerilerinin sunmalarıyla sona erdi.


Sonraki Sayfa: Sporda Engel Yok

Önceki Sayfa : Masa Tenisinde Büyük Heyecan