Yaşanabilir Bir Kültürden Sürdürülebilir Bir İklime

    Kurumun Kültürü ve İklimi konulu Eğitim Etkinliği Müdürlüğümüz Konferans salonunda gerçekleştirildi.
  İl Müdür Yardımcısı Halil PEHLİVAN’ın sunumunu yaptığı etkinliğe kuruluş yöneticileri, meslek elemanları ile birlikte kurum çalışanları katıldı.
  Yapılan Eğitim Etkinliğinde konuşmasını yapan Halil PEHLİVAN kurumun kültürü ve iklimi kavramları üzerine durarak;
   Kurumun kültürü  “burada işler böyle yürür ”demenin yolu olduğunu ifade etti. Kurum kültürünün, lider tarafından öncülük edilen, çalışanlar tarafından paylaşılan, kurumda işlerin nasıl yapıldığını açıklayan inançlar ve değereler bütün olduğuna dikkat çekerek; örgüt içerisinde nasıl davranılması, örgüt içinde nelerin yapılması gerektiğinin bilinmesi için öncelikle bir kurumsal kültüre ve iklime duyulduğunu dile getirdi.  Pehlivan, Kurum çalışanlarının kurum kültürünün;

  • Eseri
  • Kullanıcısı
  • Taşıyıcısı
  • Meydana getiricisi olduğunu
          Bu dört boyut yerine getirildiğinde ancak kurum kültürü güçlü ve dinamik yapıya sahip olacağını belirtti. Konuşmasında ‘‘Kurum kültürünün işlevi’’ üzerinde duran Pehlivan, Kurum Kültürü;
  • Örgütün sürekliliğini sağlamasını,
  • Örgütün kişiliğini ve kimliğini tanımlamasını,
  • Çalışanları motive etmesini,
  • Çalışanların ne yapması gerektiğini bilebilmesini,
  • Çalışanların yaşamına anlam katıp onu zenginleştirmesini etkilediğini söyledi.

        Yeni bir kültüre ve yeni bir iklim konusunda yaşanmış örnekler üzerinde duran Halil Pehlivan,
   Şayet olumsuz bir kültür oluştuğunda negatif davranışların kaçınılmaz olduğunu, negatif davranışların ise personelde hem kişisel hem kurumsal açıdan olumsuz etki yaratacağını, motivasyonunu düşüreceğini kuruma karşı yabancılaşacağını ve yabancılaşmayla birlikte sadakatinde ortadan kalkmasına neden olacağını ifade etti.
  Bu olumsuzlukların yaşanmaması için olumlu kültür ve pozitif davranışların ön plana çıkarılması gerektiğini dile getirdi.
    Halil PEHLİVAN sunumunun son bölümünde ‘’On Adımda Bize Özgü Bir Kurum İnşa Etmek’’ için neler yapılmalıdır sorusunu salondaki katılımcılara sorarak, kurumumuz  için’’ On Adıma’’ sadık kalmak hususunda artık akitleştiklerini  belirtti.
    Konferans, yaşanmış hikayelerin anlatımı ve yorumlanmasıyla ve son olarak: ’’Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl öncesiydi. Ancak en iyi zaman bugündür ’’sözüyle sona erdi.


Sonraki Sayfa: Çocuk Hakları Eğitimi

Önceki Sayfa : ASDEP Görevlisi Sözlü Sınav İlanı