Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle 27 Kasım 2017 saat 14.00’de Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde ‘’KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SEMİNERİ ‘’düzenlendi.
 

Rize Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İdris ALTUNTAŞ açılış konuşmasında, “Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele konusunda uluslararası standartlar belirlenmiş ve birçok ülke tarafından bu sorunun önlemesine yönelik olarak gerekli tedbirler alınmaya başlamıştır. Bu manada ülkemizde de başta anayasa olmak üzere birçok yasal düzenlemeler yapılmıştır. Nitekim 2010 da yapılan Anayasal değişiklikle kadına yönelik pozitif ayrımcılık getirilmiş akabinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çıkarılarak hayata geçirilmiştir. Ülke genelinde kadın konuk evleri, şiddeti önleme merkezleri, kadın ilk kabul merkezleri kurularak kadına yönelik şiddette hep kadının yanında olmuştur.’’ dedi.

İl Müftülüğünden Vaize Tuğba KİŞMİR’in ’’İslamda Kadın’’, Müdürlüğümüze bağlı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünden Psikolog Mustafa BİBER’in “Kadına Yönelik Şiddet ve Psiko-sosyal Yansımaları” ve Müdürlüğümüzden Avukat Muhammed Berat ÖZYANIK’ın ’’Kadına Karşı Şiddetin Hukuki Boyutu’’ konulu sunumlarıyla sonlanan program katılımcılar tarafından ilgiyle dinlenildi.
Programda afişlerle hazırlanan stantlarda Şiddeti Önleme Merkezinin tanıtıcı broşürleri ile bilgilendirme yapıldı, etkinlik için özel tasarlanmış kitap ayraçları konuklara dağıtıldı.


 


Sonraki Sayfa: İlimiz Eylem Planı Çalıştayı Gerçekleştirildi

Önceki Sayfa : Mevlid Kandilini İdrak Ettik