Yaşlı Bakımı ve Rehabilitasyon Hizmetlerinde Sürdürülebilir Bir Model Geliştirmek Şarttır.

İl Müdür Yardımcımız Halil PELHİVAN, Fındıklı Huzurevi Yaşlı Bakım ve  Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğümüzde değerlendirme ve planlama toplantısı gerçekleştirdi.
 
Toplantının başında; yöneticisi ve çalışmalarıyla özverisini ortaya koyan her bir arkadaşımızı kutluyorum diye başlayan Halil PEHLİVAN sözlerine; Hayatlarının en zor zamanlarında bizlerin hizmetine muhtaç yaşlılarımızın “hayır dualarına” talipli olmak, onlara hizmet etmenin “mükâfatını” tarif etmeye gerek var mıdır? Diye söyledi.
Sözlerinde devamla: giderek çok daha büyük ve kolektif çabalarının zorunluluğunun hissedildiği bu çağda yaşlılara sunulan bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin önemini dile getirdi.
Hiçbir yaşlı huzurevlerine keyfinden gelmediğini belirten PEHLİVAN; yaşlılık kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreç ve yaşayan her insanın yaşam döngüsünde karşılaşacağı bir evre olduğunun bilinmesini gerektiğini, aslolanın yaşlılarımızın bu evlerinde “yaşam kalitesinin sürdürülebilirliğini” sağlamaktır dedi.
Günümüzde:

 • Geniş aileden çekirdek aileye dönüldüğü,
 • Kırsaldan kent yaşamına geçildiği,
 • Kadının çalışma hayatına katıldığı,
 • Yaşlılara yönelik geleneksel kültür değerlerinin değiştiği, yaşlı, “değer” olarak algılanırken günümüzde “yük” olarak görüldüğü büyük bir algısal dönüşüm yaşandığını belirten İl Müdür Yardımcısı: “Yaşlılığın bir hastalık olmadığını” bu doğrultuda, yaşlılarımız kendilerini işe yaramaz olduğunu düşünmemeli, her birinin yaşam kalitesinin düşmesi önlenmeli, yaşam koşullarının ve çevresi düzenlemelidir diye belirterek , yaşlının “aktif bir yaşam” sürdürebilmesi gerektiğini dikkat çekti.
Konuşmasında; Türkiye ve dünyadaki yaşlılık istatistiklerine vurgu yaparak;
 • Türkiye, 2008-2040 yılları arasında  %201 yaşlılıkta artış olacağı,
 • Türkiye, Endonezya’dan sonra en hızlı yaşlanan ikinci ülke olduğu,
 • Altı milyona yakın mevcut yaşlımızın olduğu ve 2020 yılında bu rakamın 12 milyon olacağı,
 • Türkiye nüfusunun %5,4’nün bakıma muhtaç yaşlılardan oluştuğu,
 • Ülkemizde, 1950 yılında nüfusun %4,2’si yaşlı nüfustan oluşurken, 2045 yılında nüfusumuzun %17’sinin yaşlı olacağını,
 • Dünyada 1945 yılında her 100 kişiden 8’i yaşlı iken 2050 yılında ise her 5 kişiden birinin yaşlı olacağı,
 • 1945 yılında Dünyada 200 milyon yaşlı mevcutken 2025 yılında 1,2 milyar yaşlı, 2050 yılında ise 2 milyar yaşlının olacağını dikkat çeken il Müdür Yardımcısı; dünün çözümleriyle ne bugünü ne de yarına dönük bir çözüm bulunabileceğini,  yaşlılarımıza yönelik “bakım ve barınma” hizmetinden öte, daha etkin bir aklın devreye sokulmasının gerektiğini dile getirerek, özellikle her yaşlının yaşam döngüsünün güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

Sosyal doyumdan yoksun ve kendisinin değersiz hisseden hangi yaşlı (birey) yaşamına anlam katabilir” diye soran Halil PEHLİVAN, yaşlılarımız kendisini asla değersiz ve yalnız hissetmemelidir diyerek bunun için her yaşlımızın hayat hikâyeleri bilinmelidir ki onlara özgü bir ortam sunulabilsin dedi.
Sunumunun son bölümünde yaşlılarımızın yaşamlarının güçlü kılınması ve kendilerini değerli hissetmeleri için onlara yönelik özellikle sosyal faaliyetlerin sportif etkinliklerin yapılmasının önemine dikkat çelen PEHLİVAN;
Yaşlılara ve ailelerine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin bir plan dâhilinde ve “sürdürülebilir anlayışla” yürütülmesinin gerekli olduğunu belirtti.
Sunumunda, Denizyıldızı öyküsüne:
Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler aran birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve
 –Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsun?  Diye sorar.
Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi, “Yaşamaları için” yanıtını verince, adama şaşkınlıkla :
-İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsinin atmamıza imkân yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek? der.
Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi,
-Bak Onun İçin Çok Şey Değişti karşılığını verir.
Atıfta bulunarak, meselemiz; kuruluşlarımızda kalan yaşlılarımız “Denizyıldızı misali” yaşamlarının bu evresinde onları huzurlu, mutlu ve değerli hissettirmektir. Dedi.
Toplantıya katılan personellerin görüş ve önerilerini iletmesiyle ve soruların cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi.


Sonraki Sayfa: Koruyucu Ailelerimizle İftar Yemeğinde Buluştuk

Önceki Sayfa : Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimiz ile İftar Programı